Mail Yönetimi
Dernek Yeni Üyelik Formu
Yönetim Kurulu
Anadolu Civata
Boztas Civata

Basak Zincir
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Şebinkarahisar Genel Bilgi

Şebinkarahisar Genel Bilgi

 

Şebinkarahisar Genel Bilgi


Şebinkarahisar Kalesi İlçenin güney ve güneydoğu yönünde Hacikayasi diye isimlendirilen bazalt bir tepe üzerinde yükselir.Üzerine oturduğu toprak zeminden kale 200-450 m. Yüksekliktedir.kalenin bati yönü nispeten çıkışa elverişli ,diğer yönleri uçurumdur.Diş kale iç kalenin bati ve güney bölümünde 21.yy. baslarında kadar yetmiş kadar ev mevcuttu.1915 Ermeni isyanı ve ondan sonraki zamanlarda evler ve cami tamamıyla tahrip edilmiştir.1920’lerden sonra hazine arayıcıları nedeniyle temellerde ortadan kaldırılmıştır. Kule denilen iç kale yüksek duvarlardan ve surlardan oluşmuştur. Burada üç katli bir saray ve kaya içerisine oyulmuş bir zindan mevcuttur.Dış kaleye giriş tek yol iki kapı ile ,iç kaleye giriş tek kapı ile sağlanmıştır.Dis kalenin hemen her yönünde sarnıçlar yer almıştır.Yapilan incelemeler ve mimari tarzından anlaşıldığı üzere kale Romalılar tarafından yaptırılmıştır.Elde edilen bilgilere göre kale Bizans ile Araplar ve Selçuklular arasındaki savaşlarda daha sonra Anadolu Beyliklerinin kendi aralarındaki savaşlarda yöre halkına sığınak görevi üstlenmiştir.

 


Sosyal ve ekonomik yapi


Şehrin ilk kuruluş yeri olan Isola (Güne yören) köyüdür .Romalılara kadar bölgenin en önemli yerleşim yeri olan Isola sehri Romalılardan itibaren önemini gittikçe kaybetmeye başlamıştır.Pont kralligini ortadan kaldıran Roma Kumandanlarından Pompesyüs tarafından bugünkü Bayram Köyün bulunduğu yerde kurulan Nikopolis gittikçe büyüyerek bölgenin en önemli yerleşim merkezi olmuştur.M.S. 395 tarihinde Roma İmparatorluğun ikiye ayrılması ile Anadolu Bizans İmparatorluğuna katilmiş ve Nikopolis şehrinin adi Mavrakastoron olarak değiştirilmiştir. M.S. VI. Yüzyılın sonlarında Roma İmparatoru Teodos'un son zamanlarında Orta Asya'dan gelen Peçenek ve kuman Türkleri Anadolu'nun içlerine kadar ilerlemiş ve bir müddet Orta Dogu Anadolu'yu ellerine geçirmişlerdir.Türkler zamanında Şebinkarahisar'ın bulunduğu yere Elgün veya Keygun ismi verilmiş bu topraklar yeniden Romalılar eline geçince Keygun kelimesi Kögonya sekline dönüşmüş ve böyle anılmıştır. Anadolu Türklerin eline geçtikten sonra uzun yıllar Şebinkarahisar yeniden Keygune olarak adlandırılmış, bilahare kalesine istinaden şehrin ismi Karahisar sekline dönüşmüştür.1473 yılında Fatih Sultan Mehmet Otlukbeli Savası'ndan sonra İstanbul'a dönerken Şebinkarahisar'a uğramış ve üç gün kaldığı bu şehre Karahisar-i Sarki adini vermistir. 1924 yilina kadar sehrin ismi Karahisar-i Sarki olarak kalmis ,11 Ekim 1924 tarihinde Şebinkarahisar'a gelen Mustafa Kemal Atatürk bu ziyaretlerinde ilçenin ismini Şebinkarahisar olarak değiştirmiştir. Şebinkarahisar Türklerin eline geçtiği 1075 tarihinden 1473 yılına kadar 410 yıllık müddet zarfında beylik seklinde idare edilmiştir.

 

Şebinkarahisar Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katıldığı 1478 yılından 1515 yılına kadar Amasya vilayetine bağlı kalmıştır.1515 yılında Trabzon ,Canik ve Şebinkarahisar Livalari birleştirilerek Erzincan'a bağlanmıştır.1538 yilina kadar Erzincan vilayetine bagli kalan Sebinkarahisar ,bu tarihte Erzincan'dan alınarak tekrar Amasya vilayetine bağlanmıştır.1553 tarihine kadar Amasya vilayetine bagli kalan Şebinkarahisar, 1553 tarihinde Amasya vilayetinden alinarak Erzurum'a baglanmistir.1805 yilina kadar iki buçuk asir Erzurum'a bagli kalan ilçe ,1865 tarihinde Erzurum'dan alinarak Trabzon'a bağlanmıştır.Ayni tarihte Giresun ,Ordu ve Gölköy'de Şebinkarahisar Sancagina bağlanmıştır.Yeniden yapilan düzenlemede 1865 yilinda Şebinkarahisar Trabzon'dan alinarak Amasya ve Tokat Sancagi ile birlikte Sivas'a baglanmistir.Sebinkarahisar Vilayet haline getirildigi 1923 yilina kadar Sivas'a bagli kalmistir Şebinkarahisar ,tarihi içinde pek çok yangın atlatmıştır. 1.Dünya Savasi yillari sirasinda yerli Rum ve Ermenilerin ihanetleri ile isyanlar çikmis, 1915 Ermeni Isyani ile sehir yikilip yakilmistir. Kurtulus Savasinin kazanilmasindan sonra 1923 yilinda livalarin il yapilmasina karar verilmis ,bu karar neticesinde o günlerde liva olan Sebinkarahisar'da il yapilmis ancak 1933 yilinda Ilçe durumuna getirilerek Giresun iline baglanmistir.

Sebinkarahisar Kalesi Ilçenin güney ve güneydogu yönünde Hacikayasi diye isimlendirilen bazalt bir tepe üzerinde yükselir. Üzerine oturdugu toprak zeminden kale 200-450 m. Yüksekliktedir.kalenin bati yönü nispeten çikisa elverisli, diger yönleri uçurumdur. Dis kale iç kalenin bati ve güney bölümünde 21.yy. baslarinda kadar yetmis kadar ev mevcuttu. 1915 Ermeni isyani ve ondan sonraki zamanlarda evler ve cami tamamiyla tahrip edilmistir. 1920’lerden sonra hazine arayicilari nedeniyle temellerde ortadan kaldirilmistir. Arazi ve yerlesim yerleri bakimindan Kelkit Vadisinin sosyal hayata etki ettigi söylenebilir. Genellikle toplu yerlesimin ve tarim hayatinin egemen oldugu Sebinkarahisar ,bagli oldugu Giresun’a nazaran bu yönüyle farklilasir. Daha çok Iç Anadolu’nun özelliklerine ve sosyal düzenine sahiptir. Komsuluk iliskilerinin yüksek düzeyde olmasi, ikili münasebette toplumsal deger ve normlarin geleneksel degerlerin özel önem tasimasi, adli vakalarin sayisini azaltmaktadir. Il merkezi ile arasinda ulasim sorunu bulunan Sebinkarahisar, beklenen ekonomik canliligi kazanamamistir. Ilçenin 41 bin 185 hektar ekilebilir tarim arazisi olmasina ragmen bunun ancak 21 bin hektarini kullanilabilmektedir.

Ilçemize 1999 yilinda kurulmus olan Sebinkarahisar Meslek Yüksekokulu aradan geçen 8 yil zarfinda Türkiye'nin en fazla bölüme sahip meslek yüksekokullari arasina girmis, ilçemiz de 2000 e yakin yüksekokul ögrencisinin olmasiyla birlikte canlilik daha da artmistir.

Ilçe sinirlari içinde yer alan Kiliçkaya Baraji balikçilik ile ekonomik gelismeye önemli katkida bulunmaktadir. Yörede diger bir ekonomik faaliyet ise ariciliktir. 1988 yili verilerine göre ilçedeki kovan sayisi 10 bin civarinda bulunmaktadir. Bu durum ilçede bal sektörünün olusmasina sebep olmustur. Ilçede süt fabrikasi, 32 kadar sirket ve irili ufakli 450 kadar esnaf ticari faaliyettedir. Ayrica eskiden kalma madencilik gelenegi devam etmekte olup ,Tutak Dagi civarinda Kursun-Çinko madenleri çikarilmaktadir. Ekonomik faaliyetleri bakimindan bir diger kaynakta hayvanciliktir. Hayvanciligin önem kazanmasindaki etken yem ihtiyacini karsilayacak arazinin bulunmasinin yaninda bol otlaklariyla hayvanciliga müsait olan yaylalarin varligidir.


Kültür ve Turizm


Oguz Türkmen boylarindan Kinik; Çavdur, Çepni, Kargun ve Solur adlarinin anilip yasandigi Sebinkarahisar, Türk kültür ve degerlerinin yasadigi önemli yerlerden birisidir. Avutmus Mahallesi Beyramsah Camii Selçuklu döneminin varligini haber verirken, Sebinkarahisar Kalesinin girisinde bulunan Tashanlar ve hemen karsisinda duran Fatih Camii Osmanlilarin bu bölgede söz sahibi oldugunu ifade eder. Gerek turizm, gerekse kültürel varoluslarin ifadesi olan bu önemli eserler ailesine daha çoklarini katmak mümkündür. Nitekim Sebinkarahisar Kalesi, Tamzara camii, Kadioglu Camii, Tas Mescid, Kursunlu Camii, Topal Mehmet Pasa Hamami, Avutmus Hamami, Tamzara Hamami, Kursunlu Çesmesi, Zeynube Hatun Çesmesi, Eyvan Çesme, Müftü Efendi Çesmesi, Hüseyin Efendi Çesmesi, Haci Yakup Çesmesi, Alay Çesmesi, Süleymanaga Çesmesi, Perteviyal Çesmesi ve Perteviyal Müzesi ile Atatürk Müzesi Sayilabileceklerin en önemlilerindendir. Sebinkarahisar’daki Milli Kültür varliklarinin zenginligi, kültürel yasamin zenginligini verir. Bu yerlerde Selçuklu’lardan Osmanli’ya ve oradan Cumhuriyet Türkiye’sine bir yol izlemek yasanilan kültürel akis yönünü bize haber vermektedir.

 

Diger taraftan geçmiste Türklerin disinda öteki Hiristiyan toplumlari da bagrinda yasatan Sebinkarahisar, bu dönemin özelliklerinden de izler tasir. Turizm açisindan görülmeye deger Licese Kilisesi, Tashan Kilisesi, Asarcik Kilisesi ve Meryemana Manastiri gezip görülecek yerlerdendir.


ATATÜRK Müzesi


Atatürk’ün 11 Ekim 1924 yilinda Sebinkarahisar’i ziyaretlerinde bir gece kaldiklari ve Tüfekçizade Mustafa Ertem’e ait ev bilahare restore edilerek müze haline getirilmistir. Sebinkarahisar’in geleneksel yapi özelligi tasiyan ev iki katlidir. Mahalli yapi malzemesi kullanilmistir. Bina Maliyece istimlak edilmis ve Karayollari Genel Müdürlügünce “100. yil Kutlama “ programi çerçevesinde 3 Milyon Tl. harcanarak restore edilmistir. 1982 yili içerisinde yapilan çalismalar ile 11 Ekim 1982 tarihinde Atatürk’ün ilçeye gelislerinin 58. yildönümünde müze olarak ziyarete açilmistir.

 


Fatih Camii


Fatih Sultan Mehmet tarafindan 29 Agustos 1473 tarihinde Oltukbeli Savasini kazandiktan sonra Sebinkarahisar’a gelislerinde yapilmaya baslanmis ve 5 yilda tamamlanmistir. Cami iki defa yanmistir. 1888 yilinda Mutasarrif Rasip Pasa ile Defterdar Mahmut Nedim’in öncülügü ile bu günkü sekline getirilmistir.

 


Fahreddin Behramsah Camii


Ilçemizin Avutmus mahallesinde bulunan cami, Mengücek Hükümdari Fahreddin Beyramsah adina oglu Muzafferüddin Mehmet tarafindan XII. Yüzyilda insa ettirilmistir. Ayrica bu caminin diger bir özelligi de Giresun ili sinirlari içerisindeki yapim yili itibariyle en eski camidir.

 


Tashanlar


XVII.yüzyilda Sebinkarahisar Sipahi Reisi Taban Ahmet Aga tarafindan yaptirilmistir. Kale ve orta mahalleye giden yolun sag ve solunda yer alan ve kagir bedesten yapilan bu binalar 1939 depremine kadar bozulmadan durmakta idi. 1915 tarihinden 1939 tarihine kadar cezaevi olarak kullanilan bedestenler kismen depremden ve geri kalan tas, demir ve kursunlarina sebep insanlarca tamamen tahrip edilmistir.

 


Istiklal Çesmesi


Sebinkarahisar eski belediye binasinin karsisinda yer alan çesme daha sonra Cumhuriyet meydanina getirilmistir. Dört tas sütünün tasidigi ahsap bir monoblok silindir bir tastan olusmustur. Çesme Kurtulus Savasinin anisina ve Cumhuriyetin kurulusuna izafeten 1927 yilinda Belediye Baskani Hüsnü Bey tarafindan yaptirilmistir.

 


Meryemana Manastiri


Ortaçagdan kalma manastir, Ilçe merkezine 11 km. uzaklikta ve sehrin dogusunda Kayadibi Köyündedir. Yapi olarak yekpare bir kayanin içerisine oyularak oturtulmustur. Dört katlidir ve dördüncü kati kilisedir. Ilk üç katta çesitli hizmetlere elverisli 32 odasi vardir.

 


Cografi Durum


Fiziki Özellikleri
Sebinkarahisar, Kuzey Anadolu’nun Dogu Karadeniz Bölgesinde Kelkit Yöresi ile Giresun daglari arasinda bulunmaktadir. Dogusunda 1618 Km2 yüzölçümü ve 1400 rakimli Alucra ilçesi, kuzeyinde 820 Km2 yüzölçümlü ve 50 metre rakimli Dereli ilçesi, güneyinde 1665 Km2 yüzölçümlü ve 950 metre rakimi ile Susehri ilçesi ve 968 km2 yüzölçümlü 800 metre rakimli Koyulhisar ilçeleri vardir. Ilçenin yüzölçümü 1378 km2 rakimi ise 1405 mt. 4290 fit'tir. Enlem: 40 18Kuzey Boylam: 038 24Dogu

 


Iklimi


Sebinkarahisar, Dogu Karadeniz Bölgesinde bulundugu halde, iklim bakimindan Orta Anadolu Iklim özelliklere benzer nitelikler tasir. Daha çok geçis iklimi(Karadeniz ardi iklimi) denilen Bolu'dan Sebinkarahisar'a uzanan seritte bulunan yerlerde yasanan iklimdir. Yazlar sicak ve kurak, kislar soguk ve kar yagisli geçmektedir. En fazla yagis sonbahar'da düsmektedir. Kiyi seridine paralel olarak uzanan yüksek daglar denizden gelen nemli ve bol yagisli rüzgarlari tutarak iç kisimlara geçmesini engeller. Bu nedenle ortalama yagis miktari kiyi seridinde 1300mm. astigi halde iç kesimlerde 550-750 mm.ye düser.

 


Bitki Örtüsü


Sebinkarahisar ilçemizin 1378 km2 lik yüzölçümünün 35.568 hektar ile %24 ünü tarla arazisi, 3295 hektar ile %24 ünü Bag-bahçe arazileri, 1054 hektar ile %1 ini sebzelik araziler, 3954 hektar ile %2.8 ini çayirlik arazi, 21.747 hektar ile %15.8 ini mera ve yaylalar, 6590 hektar ile %4.8 ini fundalik araziler ve 9.385 hektar ile %7.1 ile ormanlik arazi ve 55.680 hektar ile %42.1 ini kullanilmayan araziler teskil etmektedir.

 


Akarsulari


Avutmus irmagi, Egribel sirtlarindan ve Asarcik Yaylasindan çikarak Arzuman mevkiinde Sehirsuyuna karisir. Uzunlugu 20 km.dir. Sehir Suyu, Alucra’nin Karabörk sirtlarindan çikar ve Manastir suyu ile birlestikten sonra Tönük Köyünün yani basinda Kelkit irmagina karisir. Ilçemiz içindeki uzunlugu 40 km.dir. Darabul suyu, Sariçiçek Yaylasindan çikar, dar vadilerden geçerek Güvercinlik köyünün karsisinda Kelkit irmagina karisir. Uzunlugu 20 km.dir. Çat suyu, Karagöl daglarinin eteklerinden çikar, dar ve Derin vadilerden geçerek Kelkit irmagina karisir. Kelkit Irmagi; Ocaktasi ve Kayali Köyleri sinirlarinda ilçenin sinirlarina giren Kelkit irmagi dogudan batiya dogru akar. Ilçemiz sinirlari içerisindeki uzunlugu 40 km.dir ve üzerinde dört köprü bulunur.

 


Ulasim


Sebinkarahisar ilçemizin diger merkezlerle ulasiminda iklim ve arazi yapisi ve yeterince ilçemize eginilmemesi nedenlerinden dolayi özellikle kis aylarinda zorluklar çekilmektedir. Yogun kis sartlarinda özellikle Giresun ili ile irtibati saglayan 2200 rakimli Egribel geçidinin zaman zaman kar ve buzlanma nedeni ile kapanmasi ulasimi engellemektedir. Sebinkarahisar, Il merkezi ile 118 km., Alucra ilçesi ile 50 km., Sivas-Susehri ilçesi ile yaklasik 55 km. mesafede bulunmaktadir.

 


Yorumlar

Sadece Site Üyelerimiz Yorum Yazabilir. Lütfen Üye Girişi Yapınız.
Üye Girişi
DUA EDELİM

Facebook
Akpınar Civata Hilal Rulman Sanayi Ticaret Ltd Şti Ulu Çelik Halat Hisar Vinç Boztaş Civata Başak Zincir Anadol Civata Dişli Zincir
Ziyaretçi Defteri

feyzanur (0) - 21.08.2017 12:00:00

Sitenizin tasarımı gerçekten çok güzel olmuş. Emeği gecen herkese teşekkürler.

Ozan Kaya (İzmir) - 03.06.2017 12:00:00

BENİM KÖYÜM Baharda şenlenir bağı, bahçesi Kokusu başkadır benim köyümün Unutturur adama gamı, kederi Havası başkadır benim köyümün XXX Akşam olur herkes döner evine Can kurban inan ki benim köyüme Gülabi‘nin torunları derler bizlere Özü başkadır benim köyümün XXX Yeşil yeşil meşeleri var dağında Meyve ağaçları çiçek açar bağında Her çeşit otlar yeşerir toprağında Yeşili başkadır benim köyümün XXX Köyümün kenarından akar çayı Kıvrım kıvrım dolanır sular tarlayı Unuttum sanma orda olmayı Dostluğu başkadır benim köyümün XXX Yaz gelince çıkarlar yaylaya Gurbetçiler hasretle döner sılaya Benden selam olsun Aziz Ağa‘ya Sevgisi başkadır benim köyümün İbrahim SEVİNDİK

admin (istanbul) - 5.7.2015 00:00:00

Hamdullah kayış & Mehmet Sever & Duran Sabancı & Kadir Bayram Beylere uyarıları için teşekkür ederiz.. eksikliği kısa zamanda gidereceğiz.Ziyaretçilerimizin ve tüm Hatimleri mevla kabul eylesin geçmişlerinize rahmet hanenize bereketler olsun.

kadir bayram (istanbul ) - 2.7.2015 00:00:00

kardeş sitenizden hatım okuyorum 15. cüz keyf süresini okurken 23. ayeti atlıyo burayı düzeltirseniz iyi olur siteniz çok güzel hayırlı rakazanlar

duran Sabancı (adana) - 30.6.2015 00:00:00

enfal süresi 8 inci ayetten 40 ıncı ayete kadar olan yazılmamış olarak gördüm düzeltilirse inşallah sevap olur düzeltene.bu çalışma dan dolayı allah razı olsun.sayenizde bende sıkca okuyorum tabi duva yaparken emeği geçenleride anımsıyorum.teşekkürler

mehmet sever (almanya) - 23.6.2015 00:00:00

SAYIN YETKILI SAYFANIZDA HATIM TAKIP EDIYOROM FAKAT 9. CÜZÜN SON DÖRT SAHIFESI EKSIK TAMAMLARSANIZ GÜZEL OLUR SELAMLAR

hamdullah kayış (rize) - 21.6.2015 00:00:00

elinize sağlık hatmi şerif güzel olmuş okuyoruz ama bi sorun var 9.cüz sonunda 2 yaprak eksik düzeltirsek iyi olur...?

admin (ist) - 19.3.2015 00:00:00

Müzeyyen kardeşim öncelikle teşekkür ederiz. Allah kabul etsin 2004 yılından beri Web sayfamız var Çok emek harcadık bu haline gelebilmesi için. Arkadaşlarımla birlikte. İnsanlarımız sayfa üzerinden Hatim indiriyorlar hayırlı işlere vesile olmak bizlerin yorgunlugunu alıp götürüyor

müzeyyen çanta (mersin) - 6.3.2015 00:00:00

sizin sitenizden hatim okuyorum,köyünüzü çok merak ediyorum,ben öğretmenim,kısmet olursa köyünüze gelmek isterim.

SELİM TAŞKIN (İSTANBUL) - 7.9.2014 00:00:00

70'ine merdiven dayamış yaşlı baba ile onu ziyarete gelen 40lı yaşlarda ve saygın bir işi olan oğlu salonda oturuyorlardı. Hal-hatırdan, çoluk-çocuktan, havadan-sudan sohbet ettikten sonra oğlu susmuş, ayrılmanın sinyalini vermişti. O anda üzerinde oturdukları sedirin yanındaki pencerenin pervazına bir karga kondu. Yaşlı baba kargaya gülümserek biraz baktıktan sonra oğluna sordu: ‘Bu ne oğlum Oğlu şaşkın, cevapladı: o bir karga baba.’ Yaşlı baba kargaya biraz daha baktıktan sonra yine sordu: ‘Bu ne oğlum?’ Oğlu daha da şaşkın, yine cevapladı: ‘Baba, o bir karga’ Karga hâlâ pervazda, komik hareketlerle başını sağa sola çeviriyor, başını yan yatırıyor, havaya bakıyor, sonra başını yine onlara çeviriyordu. Yaşlı baba üçüncü defa sordu: ‘Bu ne?’ Oğlunun şaşkınlığı sabırsızlığa dönmüştü: ‘O bir karga baba, üç oldu soruyorsun. Beni işitmiyor musun?’ Yaşlı baba dördüncü defa da sorunca oğlunun sabrı taştı ve sesini yükseltti: ‘Baba bunu neden yapıyorsun? Tam dört defadır onun ne olduğunu soruyorsun, sana cevap veriyorum ve sen hâlâ sormaya devam ediyorsun. Sabrımı mı deniyorsun?’ Babası -yüzünde hâlâ bir gülümseme- yerinden kalktı, içeri odaya gitti ve elinde bir defterle döndü. Bu bir hâtıra defteriydi. Oturdu, sayfalarını karıştırdı ve aradığını buldu. Sevgiyle gülümsemeye devam ederek sayfası açık bir vaziyette defteri oğluna uzattı ve o sayfayı okumasını söyledi. Bugün 3 yaşındaki minik yavrumla salondaki sedirde otururken yanıbaşımızdaki pencerenin pervazına bir karga kondu. Oğlum tam 23 defa onun ne olduğunu sordu. 23 soruşunda da ona sevgiyle sarılarak, onun bir karga olduğunu söyledim. Rahatsız olmak mı? Hayır! Onun sorusunu masumca tekrar edişi içimi sevgiyle doldurdu.’ Büyüklerinize kucak dolu sevgilerinizi eksik etmeyin… Sağlıcakla.... (Selim TAŞKIN)

muhsin ulucan (orduttan) - 3.7.2014 00:00:00

Çok güzel devaminidilerim başarılar

Hüseyin Demir (İstanbul) - 1.5.2014 00:00:00

Tüm Doganyuva Köylülerinin Kandılı Hayrırlara vesile olması temennisiyle Hayırlı Kandiller

müzeyyen çelik (samsun) - 4.4.2014 00:00:00

sayfanızı hatim cüzü ararken rasladım sayfada yayınladıgınız konular ve bilgileri begendim elinize saglık.

mehtap ulucan (istanbul) - 29.1.2014 00:00:00

web sitenize üye oldum lakin köylülerimizi tıkladığımda üye olmanız gerekiyor diyor yardımcı olurmusunuz.

Hikmet OKUYAR (ŞEBİNKARAHİSAR) - 18.1.2014 00:00:00

Bir Şebinkarahisar Türküsü Söyle.. / Hikmet OKUYAR = Yanık türkülerle yanıp tüterim.. Virane damların her köşesinde. Mazlumun dostuyum dostça tutarım.. Acılı gününde ve neşesinde. = Dert ortağın kimdir diye sorsalar Bülbül derim gülüm derim gül derim, Küp dolusu altın gümüş verseler.. Arzulara köklü çözüm bul derim. = Gelinkaya eteğine yaslansam, Erenlerden akıl alsam uslansam, Dostlarıma hasret ile seslensem.. Duyanlara `yeter artık gel` derim. = Kılıçkaya gözyaşımı tut sakla, Kabarınca etrafını sor yokla, Kara Mehmet ile şafakta bekle.. Hayallerim gerçek olsun bil derim. = Muhacirler gelmiş kucak açmışız, Seferberlik olmuş candan geçmişiz, Yangında depremde zehir içmişiz.. Ele karşı şurup derim bal derim. = Tamzara `da Hasan Tahsin OKUTAN, Süleyman Dost gönül bağında yatan, Abdi Beğ bizlere özü anlatan.. Yunus `ca sevmeli gerçek kul derim. = Kırmayan dökmeyen dil aranırsa, Sağlam tutup saran el aranırsa, Aydınlığa varan yol aranırsa.. Hakk`ın yolu en hakiki yol derim. = Yıllardır ortada bir dert, bin sızı, Boşuna ağlatıp inletmen bizi. Hakkımızı verin görelim sizi.. Coşkuyla selamlar size gül derim. = Kelkit Vadisi `nde tüten ocaklar, İçinde birikmiş özlemi saklar. Bizim Hikmet şimdi netice bekler.. Ben olsam bekletmem ` Buyur al..` derim. = Hikmet OKUYAR ŞÜSİYAD Başkanı 13 Eylül 1990, Kütküt / ŞEBİNKARAHİSAR ...........

Hüsamettin Demir (ist) - 18.11.2013 00:00:00

Değerli hemşehrilerimiz Doğanyuva köyümüz DERNEK YÖNETİMİN DEN gelen bu çağrıya destek olmanızı hep birlikte Kara bahtımızı değiştirmeyi temenni ediyorum.

YÖNETİM KURULU (İST) - 18.11.2013 00:00:00

Sn Üyelerimiz ve Doğanyuva köylülerimiz bugüne kadar sizlerden Derneğimize Aidat ve yardım toplamadık (piknik hariç) altyapı çalışmalarımızı tamamladık resmi makbuzlarımızı yaptırdık. Yönetim kurulu olarak görevimizi fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz 2014 genel toplantıda detaylı bilgilendirileceksiniz çok güzel gelişmeler olacak Allahın izniyle.? Şimdi sıra sizlerde 2013 için aylık 10 tl yıllık 120 en az bu rakamlar Fazla vermek isteyenlere sınır yok web sayfamızdan yayınlayacağız kimler ödedi ne kadar.2014 bahar ayında da Aidatları toplayıp Üzerini tamamlayıp Derneğimize yer alalım diye düşünüyoruz çalışma yaptığımız 6 projeden biri sadece.- Hep dernek bir şey yapmıyor diyordunuz yönetim çalışıyor sıra siz değerli köylülerimiz de. Bölgesel sorumlu kardeşlerimize ulaşınız lütfen .Beylerbeyi Hüsamettin demir / kaynarca pendik tuzla cemil & murat Aydın/Ümraniye Çekmeköy Mehmet Ayata/Kavacık Çavuşbaşı Ahmet ulucan&M.Ali Taşkın/FSM Sarıyer Reşit paşa Hüseyin& Mehmet Demir/Okmeydanı aynalıkavak çıksalin Ömer Taşkın&Yaşar Taştan/Bayrampaşa Küçük köy Muhlis Ceyhan Ödeme yaptıktan sonra Dernek başkanına sms isim ve makbuz numarasını gönderelim lütfen 0532 204 10 34

sabri taşkın (istnbul çekmeköy) - 15.10.2013 00:00:00

sayın köylülerimizin ve töm islamaleminin kurban bayramını kutlarrım suriyede filistinde mısırdakı ve tümmüslümanların yarve yardımcısı losun sabri taşkın

HÜSEYİN DEMİR (İSTANBUL) - 31.5.2013 00:00:00

DOĞANYUVA KÖYÜ SAKİNLERİ İLGİ VE ALAKANIZA TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ Kİ VARSINIZ HÜSEYİN DEMİR

zehra demir (şebinkarahisar anadolu imamhatip lisesi ) - 28.5.2013 00:00:00

pikhiğin fotolarını yüklememisiniz yeni dernek lolosu güzel olmuş allah yardımcınız olsun

sabri taşkın (istan çekmeköy) - 4.5.2013 00:00:00

yeni yönetime başarılar dilerim alah yardımcınız olsun

DERNEK YÖNETİMİ (ist) - 15.2.2013 00:00:00

DOGANYUVA KÖYÜ PİKNİĞİNE DAVET DERNEĞİMİZİN GENELEKSEL OLARAK DÜZENLEDİĞİ KIR ŞENLİĞİNE TÜM ÜYELERİMİZ KÖYLÜLERİMİZ KOMŞU KÖYLÜLERİMİZ DOSTLARIMIZ DAVETLİDİR.. ŞENLİK 26/05/2013 PAZAR GÜNÜ ÜMRANİYE HEKİM BAŞINDA YAPILACAKTIR, ÜYELERİMİZİN BU GÜNE DÜĞÜN NİŞAN VE BENZERİ İŞLERİNİ DENK GETİRMEMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR. SANATÇILARIMIZ VE DİĞER ETKİNLİKLER SONRADAN ÜYELERİMİZE BİLDİRİLECEKTİR, DOGANYUVA KÖYÜ DERNEK YÖNETİMİ

doğanyuvalı hamza (ORDUT) - 8.2.2013 00:00:00

HALİL SATICI ASKERE GİTMİŞTİR HÜSAMMETTİN ABİ BUNU YAZARMISIN HAKKARİ/YÜKSEKOVA

doğanyuvalı hamza (ORDUT) - 8.2.2013 00:00:00

HÜZÜNLÜ BİR KÖY AKŞAMINDAYIM HASRET DOLU GÖNLÜMDE BİR HANÇER GİBİ GİRER AYRILIK EFKARLIYIM GÖZLERİM DOLU DOLU BOĞAZIMDA DÜĞÜMLEMMİŞ HIÇKIRIK BİR ÇOBANIN KAVALINDAN DÖKÜLEN NAĞMELER KINALI ELLERE YAKILAN TÜRKÜLER NELER ANLETMADA NELER BİLSENİZ AH KÖY AKŞAMLARI İNSANI İŞTE BÖYLE ŞAİR EDER

pembe gül satıcı (doganyuva köyü) - 11.12.2012 00:00:00

bütün dogan yuvalıları selamlıyorum

tuğba aydın (doğan yuva) - 5.12.2012 00:00:00

tüm doslara selamlar

hüsamettin Demir (ist) - 23.8.2012 00:00:00

KİMSESİ KALMAMIŞ DAĞILMIŞ KÖYÜM. suları akmıyor kurumuş pınar bacalar yıkılmış ateşmi yanar evler viran olmuş baykuşlar konar kimsesi kalmamış dağılmış köyüm bağı vardı üzüm verirdi salkım hep büyük şehire taşınmış halkım viran etti köyü bu yanlış akım kimsesi kalmamış dağılmış köyüm para etmez tahıl karşılamaz emek köy demek sefalet açlıkmı demek bir tas çorba ah o yufka ekmek kimsesi kalmamış dağılmış köyüm tarlalar ekilmez kurumuş toprak ağaçlar kurumuş sallanmaz yaprak lakin köyüm etmiyorsun bunu hak kimsesi kalmamış dağılmış köyüm koyunlar kuzular melemez olmuş gidenler geriye gelemez olmuş yaşlılar ağlıyor gülemez olmuş kimsesi kalmamış dağılmış köyüm okul viran olmuş kırıktır camı bir zaman var idi köyümün namı cemaat yok dalgın gördüm imamı kimsesi kalmamış dağılmış köyüm Hüsamettin DEMİR.

moderetor (ist) - 24.6.2012 00:00:00

Hersene geleneksel olarak düzenlenen Doganyuva Köyünün kır gezisi coşkulu bir şekilde düzenlendi İstanbul`un derinliklerinde kaybolmamak için derneklerin ve dernekçiliğin önemine dikkat çeken Ali BAL amca, pikniklerde emeği geçenlere teşekkür etti Komşu köylerden teşrif eden köylülerimizin katılımlarıyla ve Keşkek Ağalık yarışması düzenlendi büyük bir şenlik havasında aydos ta kutlandı, konuşmalardan sonra Engin BAY Doganyuva köyü sakinlerini ve çevre köy pikniklerin den katılımlarla halaylar çekildi sonra Davul-zurna eşliğinde oyunlar oynandı,yemekler yendi,bol bol sohbetler edildi, Sabahtan Akşamakadar Bizlerle beraber olan oldukçada yorulan Ali BAL amcaya çok teşekkür ederiz. DGY MEDYA

muhlisceyhan (istanbul) - 16.6.2012 00:00:00

Tüm islam aleminin mübarek regaip kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim . Sayın doganyuva halkına Bu sene yapacagımız piknikşölenin’de yani 24 haziyranda ugurmumcu aydos ormanında bütün doganyuva halkını eksiksiz orada olmasını ve birlik beraberliğimizi pekiştirme zamanıdır şimdiden hepinize sevgi ve saygılarımı sunar allha Emanet olun aydos ta pikniktegörüşmeküzere. Muhlis CEYHAN

Hüsamettin DEMİR (İstanbul) - 16.6.2012 00:00:00

Doğanyuva El Ele 24.06.2012 PAZAR Günü Fenerbahçe Samandıra tesisleri karşısı AYDOS (5 ci kısımda) Pikniğimiz yapılacaktır Yönetime kırgın kızgın olabiliriz bu bizlerin piknik alanına gelmemizi engellemesin birileri şimdi gelmez diğerleri’de başka zamanları gelmezler bu sorun ne yazıkki yalnız bizim köyümüzde var hangi dönem olursa olsun toplumumuzun birbirin den kopmaması için ailemizle birlikte mutlaka katılalım doganyuva köyümüz öyle bir duruma geldiki cenazelerimize dahi insanlar artık gelmiyorlar bizler birbirimizi tanıdığımız halde böyleyken gelecekte çocuklarımız ne durumda olacaklardır takdirinize, pikniğimizin Hayırlara Vesile Olmasını Diler Bu Toplantının Birlik ve Bütünlüğümüzü Sağlamlaştırarak Biraz duyarlı olmamızı ve pikniğimize katılmanızı dileriz.Piknik Hakkında ki Tüm Görüş ve Düşüncelerinizi Rahatlıkla yazabileceğimiz Bu Bölümde ; Piknikte yapılmasını istediğiniz Etkinlikleri , Düzen , Nizam , İntizam gibi şeyleri Burada yazarak tartışarak Bize yakışanın En iyisini En mükemmelini yapılmasına yardımcı olmanız bakımından sizlerin düşünce ve önerilerine ihtiyacımızın olduğunun bilincinde olduğumuzu bilmenizi isteriz. www.doganyuva.com & www.kelkitvadi.com Hüsamettin Demir

hamza satıcı (şebinkarahisar) - 6.6.2012 00:00:00

Tüm akrabalarıma dostlarıma arkadaşlarıma Selamlar

zehra demir (şebinkarahisar yibo) - 5.6.2012 00:00:00

sevgili köylülerim size selamlar sunarım yeni sitemiz hayırlı olsun selam yolarım herkese layına yakışır doganyuva yapmısınız akramalarıma selam yolarım sizi köyüme beklerim

seyyit hamza satıcı (şebinkarahisar) - 4.6.2012 00:00:00

bütün doğanyuvalılara selamlar

muhlis ceyhan (istanbul) - 27.4.2012 00:00:00

dernegimizin piknigi 24 haziyran aydos piknikalanında yapılacaktır bütün doganyuva halkını ve bütün hemşerilerimizi orada bekliyoruzsaygı vesevgilerle hoşçakalın

can ceyhan (almanya) - 15.4.2012 00:00:00

üye olmak istiyorum bana yardimci olabilirmisiniz.

admin (istanbul) - 28.3.2012 00:00:00

Degerli doganyuvalı köylülerimiz köyümüzü tanıtmak için sanatçılarımızın yeni klip çıkartma arefesin de sanatçılarımızla irtibata geçerek güzel olan müzik lerle yoremizi köyümüzü tanıtmakta yarış yapmamızı arzu ve temenni ederiz.

admin (istanbul) - 28.3.2012 00:00:00

DOGANYUVA KÖYÜMÜZ`de Nurettin BAY`ın Klip Çekmesini sağlayan HASAN TAŞKIN Beye teşekkür ederiz. Umarız devamı gelir

admin (istanbul) - 28.3.2012 00:00:00

Değerli üyelerimiz web sayfamızı yenileme çalışmalarımız devam etmektedir farklı düşünce ve görüşleriniz olursa ziyaret defterimiz`den bizleri bilgilendiriniz lütfen.

ahmet bekçi (istanbul) - 2.4.2011 00:00:00

Yeni kurmuş oldugunuz veb sayfanız doganyuvalılara hayırlı olsun emeği geçen arkadaşların ellerine sağlık çok güzel bir sayfa yapmışlar benimde gezdiğim yerlerin resimlerini göremedim biraz daha detaylı resimler video yüklerseniz daha güzel olur

husamettin demir (istanbul) - 2.4.2011 00:00:00

yeni kurmuş olduğumuz portalımız umarız sorunsuz çalışır ve insanlarımızla daha rahat iletişim kurabiliriz

muhlis ceyhan (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

dernek gecemiz çamlıbahçede 03-27-2011 bütünhemşehrilerin dikkatine

İBO (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

BİRDE PİKNİK NERDE OLACAK

İBO (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

DEĞERLİ DERNEK YÖNETİMİMİZ SİZLERİ KUTLUYORUM HAYIRLI OLSUN UMARIM GÖNLÜNÜZE GÖRE İŞLER YAPARSINIZ. BİRDE BEN DERNEK YÖNETİMİNDE KİMLER VAR BİLMİYORUM YAZARMISINIZ LÜTLEN SAYGILARIMLA

şükrü taşkın (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

ÖNEMLİ DUYURU DERNEĞİMİZ PİKNİĞİ 05.HAZİRAN.2011 TARİHİNDE YAPILACAKTIR. LÜTFEN DÜĞÜN NİŞAN GİBİ ORGANİZASYONLARI BUNA GÖRE YAPARSANIZ MEMNUN OLURUZ. BAŞKAN

şükrü taşkın (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

aygı değer benim herşeyin en güzeline layık köylülerim 2011-2012 yılları arasında yepyeni bir sayfa açmış bulunmaktayız. Geçmişteki olanlardan ders çıkararak önümüzdeki birlik beraberliğimiz için güzel günlere bakıyoruz. Umarımki bu konuda duyarlı olup köyümüz için yanımızda olursunuz. YÖNETİM OLARAK sizlerden istirhamım şu ki lütfen etkinliklerimiz ve toplantılarımıza katılmanız bizlere güç verecek ve daha azimle çalışmamızı sağlayacaktır. Bu vesile ile şahsım ve yönetim kurulum adına saygı ve sevgilerimi sunuyorum.BAŞKAN

hasan (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

arkdaşlar hepsinden allah razı olsun bütün köylerin sitesinden bizim site daha güzel evet eksikleri var ama bukadarda eleştirmeyelim adamlara ayıp olmuyormu

hahahahhh (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

İtfaiye geldimi kardeş site yönetimine söyleyelim de gelsinler bay demir korkmasın hahaaaa

kot begüm (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

adminlerin nere gittiklerini ben biliyorum söyleyimmi ? sitede yangın çıkmış korkup kaçmışlar birdahada mahalleye uğramamışlar

hlf (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

hemşerim yok köyümüzdeki insanlar bukadar ))))

ydg (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

admin kardeşler kusura bakmayınız bende eleştiri yapacam bizim köyün büyük insanları bukadarmıdır neden herkesi siteye koymuyorsunuz

Sen de Yaz
YukariCik