Mail Yönetimi
Dernek Yeni Üyelik Formu
Yönetim Kurulu
Anadolu Civata
Boztas Civata

Basak Zincir
Anket
Web Sitemizi Beğendiniz mi ?


Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Bel fıtığı neden olur ve nasıl geçer?

Bel fıtığı neden olur ve nasıl geçer? Bel fıtığı olmamak için bunları yapın!

Günümüzde iki kişiden birinin şikayeti olan bel fıtığı neden olur? Omurgadaki disklerin kayması ile oluşan bel fıtığı nasıl anlaşılır? Bel fıtığını önlemek için neler yapmalıyız? İşte, bel fıtığı ve tedavisine dair tüm detaylar...

Bel fıtığı neden olur ve nasıl geçer? Bel fıtığı olmamak için bunları yapın!

Şiddetli bel ağrıları ve bu ağrıların bacaklara doğru vurması şeklinde baş gösteren bel fıtığı neden kaynaklanır? Hayat kalitesi olumsuz olarak etkileyen bel fıtığı, bel bölgemizde bulunan omurgaların arasındaki disk eklemlerinin zamanla hasar görmesi nedeniyle ortaya çıkar. Yaşlandıkça azalan ve omurların hareket imkanını sağlayan sıvının azalması fıtık problemini de beraberinde getirir. Peki, bel fıtığı nasıl geçer? Bitkisel çözümler, fizik tedavi ve egzersizler bel fıtığı için çözüm müdür? 

Bel fıtığı nedir, neden olur?

Bel omurgası arasında bulunan disklerin hasar görmesi ile sinirler sıkışır ve fıtık ortaya çıkar. Bel fıtığının bilimsel açıklaması ise şöyledir; silindir biçimde 24 adet omurun üst üste birleşmesinden oluşan omurgamızda; Lumbar bölge olarak adlandırılan bel bölgesinde L1, L2, L3, L4 ve L5 olarak numaralandırılan 5 omur bulunur ve bunlar içeri doğru bir yaylanma oluşturacak biçimde dizilir. En alttaki L5 omuru omurgamızı “sakrum” adı verilen, her iki kalça kemiğinin ortasında yer alan üçgen biçimli kemikle birleştirir. Omurlar birbirinden “disk”lerle ayrılırlar.

bel fıtığı nedir

Sağlıklı bir disk omurgada tıpkı araba amortisörü gibi şok emici olarak çalışır. Disklerimiz omurgayı yer çekimine karşı ve atlama, çekme, itme gibi güçlü hareketlerden korur. Fıtıklaşma diskin merkezindeki çekirdek dışarı doğru basınç yapmaya başladığında oluşur. Çekirdek dış halkalara basınç yapar, halkaların bir bölümü çatlar ve disk dışarı doğru kabararak fıtıklaşır. Disk çekirdeğinin dışarı doğru kabarması bel fıtığı olarak adlandırılır. Yerinden oynayan disk ise beyne iletilen sinirlere baskı yapar ve şiddetli ağrılar baş gösterir. Bel fıtığının en önemli belirtisi belden başlayarak bacaklara doğru yayılan ağrı ve uyuşmadır.

Bel fıtığı olanların bacakları neden ağrır?

Bel fıtığı ile beraber bacaklarda oluşan siyatik ağrısının nedeni, büyük hasar görmüş disklerden çıkan jel yapı dış çeperi aşarak dışarı çıkar. Bu devreden sonra bel ağrısı dinebilir. Ancak bacak ağrısı çok daha şiddetlenerek siyatik bacak ağrısına dönüşür. dışarı çıkan jelimsi yapı iltihaba yol açarak, sinirlere yaptığı baskı ile beraber bacaklarda uyuşma ve zayıflığa neden olur.

bel fıtığı neden olur

Bel fıtığı belirtileri nelerdir?

Bel fıtığı normal şartlarda vücuda verdiği sinyallerle kendini belli etse de bazen de gizli seyirde ilerleyebilir. Ağrı, uyuşma vb. belirtiler vermeden oluşan bel fıtıkları da görülmüştür. İşte, bel fıtığının en yaygın belirtileri;

-Şiddetli ve uzun süren ağrılar; bel fıtığının en büyük habercisi belden başlayarak bacaklara doğru uzanan hat boyunca hissedilen şiddetli ağrıdır. Bu ağrılar öksürük, hapşırık vs. ani hareketlerle şiddetlenir ve tutulmalar meydana gelir. Bu ağrılar bel, kalça, bacak, ayak ve en son parmaklara kadar hissedilebilir.

-Uyuşukluk, yürümede zorluk ve hareketlerde zayıflama; bel fıtığına sahip olan kişilerde sık görülen belirtilerden biri de bacaklarda ağrı ile beraber görülen uyuşma, karıncalanma ve zayıflıktır. 

-Sinir kökü ağrıları: siyatik; bel fıtığına sebebiyet veren omurgalarda bulunan hasarlı disklerin siyatik sinirine baskı yapması sonucu oluşan ağrılardır. Siyatik ağrıları dış çeperi aşan jelimsi dokunun iltihaba neden olması sonucu uzun hat boyunca devam eden sinirlerde tahriş meydana gelebilir.

Bunun sonucu ise belden bacaklara, kalçalara ve ayaklara kadar uzanan siyatik ağrıları görülebilir. Ağrı, uyuşma ve karıncalanma her iki bacakta değil de yalnız bir bacakta da olabilir. Çünkü her bacakta ayrı bir sinir hattı bulunur.  

-İğnelenme, karıncalanma ve yanma hissi; hasar gören disk siyatik sinirleri dışında, omurganın çevresinde bulunan başka bir sinire de baskı yapabilir. Oluşan bu baskı ile karıncalanma ve iğnelenme hissi oluşur.

-Tuvaletini tutamama; bu belirti fıtığın son evrelerinde görülür ki fıtığın çok kritik şekilde ilerlediğinin de habercisidir.

Bel fıtığı kimlerde daha sık görülür?

Bel fıtığı ilerleyen yaşlardaki bireylerde daha sık görülür. Bunun nedeni disklerde bulunan sıvının zaman içinde yıpranması ve azalmasıdır. Dolayısıyla çocuklarda ve gençlerde bel fıtığı riski yaşı ilerlemiş kişilere göre çok daha azdır. Birçok risk faktörü ile beraber daha fazla görülmeye başlanan bel fıtığına orta yaş bireylerin %25-30'luk kısmında daha sık rastlanır. Bel fıtığının görülme sıklığı açısından erkek ve kadınlarda bir fark olmamasına karşın, hamilelerde aşırı ve hızlı kilo alımı nedeniyle sinirlere yapılan baskı sonucu bel fıtığına uğrama oranı yükselir. Bel fıtığı görülme sıklığının 30-60 yaş aralığında fazla olduğu kanıtlanmıştır.  

bel fıtığı kimlerde görülür

Bel fıtığına neden olan faktörler nelerdir? 

-Aşırı kilolu olmak ve hamilelik; dengesiz kilo omurlara ek yük bindireceği için disklerin hasar görmesine neden olur

-Hareketsiz yaşam; kasların güçsüzleşmesi ile bütün yükün omurgalara binmesi ile beraber disklerin yara alması ve fıtıklaşması ortaya çıkar

-Sigara tüketmek; sıvı kaybına neden olur ve iyileşmeyi zayıflatır

-Ani hareketler yapmak; bir şey kaldırırken, iterken ya da yataktan kalkarken vs. yapılan yanlış ve ani hareket direk olarak omurgaya baskı yapar

-Omuz üstüne yük kaldırmak

-Çömelmek yerine belden eğilerek bir şey kaldırmaya uğraşmak

-Yaralanmalar; merdivenden düşme benzeri kazalar

-Masa başında bel desteği olmadan uzun süre çalışmak

-Sık araba kullanmak; uzun saatler boyunca oturmak ve buna eklenen motor titreşimleri omurgaya ve disklere baskıyı arttırabilir

-Hareketsiz meslek hayatı, ağır yüklü işlerde çalışma ya da yanlış spor faaliyeti de bel fıtığının risk faktörleri arasındadır.

Bel fıtığından korunmak için bunları ihmal etmeyin!

*Bel ve karın kaslarını güçlendirmek için bir eğitmen gözetiminde doğru egzersizleri yapın. Bu faaliyetler omurga disklerine baskı yapan yükü hafifletir.

*Masa başı bir işiniz varsa; belirli aralıklarda hareket etmeye ve oturacağınız koltuk, sandalyenin beli, kavrayan doğru pozisyona sahip olduğuna dikkat edin.

*Yerden bir şey alacakken ve ya kaldıracakken; belden değil dizlerden çömelerek uzanın.

*Araba kullanırken; direksiyona yakın oturun ve oturduğunuz koltuğun yüksekliğini azaltın. Dizler kalça seviyesinden yukarıda bulunmalıdır.

Bel fıtığından korunmak için bu hareketleri yapın!

1. Sırt üstü yatarken önce bir bacağınızı 90 derece kaldırınız. Sonra aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

2. Bacaklarınızı uzatarak sırt üstü yatınız. Bir dizinizi kırınız. O dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken diğer bacağınızı yere yapıştırınız. Aynı hareketi diğer bacakta tekrarlayınız.

3. Sırt üstü yatarak dizlerinizi kırınız. Ellerinizi dizleriniz üzerinde kenetleyip göğsünüze doğru çekerken başınızı dizlerinize değdirmeye çalışınız.

4. Sırt üstü yatarken mümkün olduğu kadar bir dizinizi göğsünüze çekiniz, diğerini düz tutunuz. Aynı hareketi diğer bacağa uygulayınız.

5. Ellerinizi dizlerinizin üzerinde kenetleyip bacaklarınızı göğsünüze çekiniz. Bu durumda içinizden 10'a kadar sayınız. Bu esnada omuzlarınızı yerden kaldırmayınız. Daha sonra kollarınızı ve ayaklarınızı serbest bırakınız.

6. Belinizi yere yapıştırarak öylece tutunuz. İçinizden 1'den 10'a kadar sayınız. Daha sonra serbest bırakınız. Bu hareketi tekrarlayınız. Bu esnada nefesinizi normal şekilde alıp veriniz.

7. Ayakta dik durunuz. Ellerinizi masa veya bir iskemlenin kenarına dayayınız. Dizlerinizi kırarak yere çökünüz ve sonra ayağa kalkarak gevşeyiniz.

8. El ve dizlerinizin üzerinde dururken kollarınız dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırıp 10'a kadar sayınız. Sonra çenenizi göğsünüze doğru çekerken sırtınızı kamburlaştırarak yine 10'a kadar sayınız ve gevşeyiniz.

9. Önce diz üstü dik oturunuz. Sonra kollarınızı ileriye doğru uzatınız. Mümkün olduğunca öne doğru eğiliniz ve bu vaziyette 10'a kadar sayınız. Tekrar diz üstü oturur pozisyondaki ilk konumunuza dönünüz.

bel fıtığı egzersizler

Bel fıtığı teşhisi nasıl konur?

Bel fıtığı teşhisi; fiziksel ve nörolojik muayene bulgularının yanı sıra, röntgen, MR, tomografi sıklıkla kullanılır. EMG denilen sinir ölçüm testi ile sinirlerin elektro fizyolojik tetkiki gerekebilir. Ayrıca 35 yaş altı hastalarda düz bacak testi de uygulanabilir. Tüm tetkik ve bulgular sonucunda kişinin durumu değerlendirilerek tanı konur. 

Bel fıtığı nasıl tedavi edilebilir?

Kişiden kişiye göre değişen bel fıtığı tedavisi cerrahi müdahale gerektiren ve gerektirmeyen şeklinde gruplandırılabilir.

Cerrahi dışı tedaviler şu şekildedir;

Dinlenme: Şiddetli bel ağrısını dindirmek için genellikle 1-2 günlük yatak istirahati yeterli olacaktır. Uzun süre ayakta kalınmaması gerekir ancak uzun süre oturmak da iyi değildir. Hareketler yavaş ve kontrollü olmalıdır. 

İlaçlar: Doktorun önerdiği kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçlar alınabilir.

Fizik tedavi: Fıtığın nispeten ilerlediği durumlarda başvurulan fizik tedavi; bel fıtığına yönelik belli hareketler bel kaslarını ve karın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Fizik tedavide ilk günler ağrılarda artma olabilir. Bu geçici ve normal bir durumdur.

Epidural Steroid Enjeksiyonu: Bölgesel ödemi ve yangıyı azaltmak için bölgeye iğne yapılır. Belirtilerin azalmasında en etkili yöntemlerden biridir ancak daha çok şiddetli ağrı olduğu durumlarda tercih edilir. Son zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerdendir ancak her bel ağrısı için değil fıtık ağrısı için uygundur.

Cerrahi müdahaleler;

Micro cerrahi ile yapılan müdahaleler; idrarını tutamama, ayakta duramama gibi ilerlemiş belirtilerin sonucunda yapılabilir.

Bölgesel anestezi ile yapılan mikrodiskektomi yöntemi eski korkutucu bel fıtığı ameliyatlarının aksine sinirlere zarar vermeyen, hastanın 7-8 saate ayağa kalkabileceği bir cerrahi yöntemdir. 

Endoskobik bel fıtığı ameliyatı 1cm'lik bir kesiden fıtıklaşmış disk alanına sokulan 4 mm'lik bir endoskop yardımıyla ekrandan cerrahi saha görülerek gerçekleştirilir. Ameliyatlar lokal ve epidural anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ancak her fıtık bu yöntem için uygun değildir. 

bel fıtığı bitkisel çözüm

Bel Fıtığına Bitkisel Çözüm...

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu'ndan bel fıtığına alternatif bitkisel kürler;

Taze Kozalak İle Bel Fıtığı Kürü
4-5 gram taze temiz kozalak, 1 bardak suyun içerisine atılır ve 10 dakika kadar kaynatılır. Hazırlanmış olan bu karışım tatlandırılarak, günde 1 bardak ölçüde içilir.

Defne Yaprağı İle Bel Fıtığı Kürü
10 gram kadar defne yaprağı, 5 dakika süre ile kaynatılır. Bir süre demlendikten sonra günlük 2 bardağı aşmayacak şekilde tüketilir.

Rezene İle Bel Fıtığı Kürü
5 gram kadar rezene tohumu, 1 bardak kaynamış suyun içine atılır ve demlenmesi beklenir. 3 dakika kadar demlendikten sonra günde 2 bardağı aşmayacak şekilde tüketilir.

Kırkkilit Otu İle Bel Fıtığı Tedavi Kürü
1 bardak kadar klorsuz su, cezvenin içine alınır. Üzerine 2-3 parça kırkkilit otu eklenir. 5 dakika kadar kaynatılır. Ilınınca, lapa olan kısmı bele sürülür. Bu uygulamanın 2-4 hafta süre boyunca tekrarlanması gerekmektedir. Lapa kısmından kalan suyu ise günde 1 bardak ile sınırlı kalmak şartıyla içilebilir. Ya da banyo sonrasında bu su, son durulama suyu olarak bel kısmına dökülebilir.
kaynak (haber7)Üye Girişi
DUA EDELİM

Facebook
Akpınar Civata Hilal Rulman Sanayi Ticaret Ltd Şti Ulu Çelik Halat Hisar Vinç Boztaş Civata Başak Zincir Anadol Civata Dişli Zincir
Ziyaretçi Defteri

feyzanur (0) - 21.08.2017 12:00:00

Sitenizin tasarımı gerçekten çok güzel olmuş. Emeği gecen herkese teşekkürler.

Ozan Kaya (İzmir) - 03.06.2017 12:00:00

BENİM KÖYÜM Baharda şenlenir bağı, bahçesi Kokusu başkadır benim köyümün Unutturur adama gamı, kederi Havası başkadır benim köyümün XXX Akşam olur herkes döner evine Can kurban inan ki benim köyüme Gülabi‘nin torunları derler bizlere Özü başkadır benim köyümün XXX Yeşil yeşil meşeleri var dağında Meyve ağaçları çiçek açar bağında Her çeşit otlar yeşerir toprağında Yeşili başkadır benim köyümün XXX Köyümün kenarından akar çayı Kıvrım kıvrım dolanır sular tarlayı Unuttum sanma orda olmayı Dostluğu başkadır benim köyümün XXX Yaz gelince çıkarlar yaylaya Gurbetçiler hasretle döner sılaya Benden selam olsun Aziz Ağa‘ya Sevgisi başkadır benim köyümün İbrahim SEVİNDİK

admin (istanbul) - 5.7.2015 00:00:00

Hamdullah kayış & Mehmet Sever & Duran Sabancı & Kadir Bayram Beylere uyarıları için teşekkür ederiz.. eksikliği kısa zamanda gidereceğiz.Ziyaretçilerimizin ve tüm Hatimleri mevla kabul eylesin geçmişlerinize rahmet hanenize bereketler olsun.

kadir bayram (istanbul ) - 2.7.2015 00:00:00

kardeş sitenizden hatım okuyorum 15. cüz keyf süresini okurken 23. ayeti atlıyo burayı düzeltirseniz iyi olur siteniz çok güzel hayırlı rakazanlar

duran Sabancı (adana) - 30.6.2015 00:00:00

enfal süresi 8 inci ayetten 40 ıncı ayete kadar olan yazılmamış olarak gördüm düzeltilirse inşallah sevap olur düzeltene.bu çalışma dan dolayı allah razı olsun.sayenizde bende sıkca okuyorum tabi duva yaparken emeği geçenleride anımsıyorum.teşekkürler

mehmet sever (almanya) - 23.6.2015 00:00:00

SAYIN YETKILI SAYFANIZDA HATIM TAKIP EDIYOROM FAKAT 9. CÜZÜN SON DÖRT SAHIFESI EKSIK TAMAMLARSANIZ GÜZEL OLUR SELAMLAR

hamdullah kayış (rize) - 21.6.2015 00:00:00

elinize sağlık hatmi şerif güzel olmuş okuyoruz ama bi sorun var 9.cüz sonunda 2 yaprak eksik düzeltirsek iyi olur...?

admin (ist) - 19.3.2015 00:00:00

Müzeyyen kardeşim öncelikle teşekkür ederiz. Allah kabul etsin 2004 yılından beri Web sayfamız var Çok emek harcadık bu haline gelebilmesi için. Arkadaşlarımla birlikte. İnsanlarımız sayfa üzerinden Hatim indiriyorlar hayırlı işlere vesile olmak bizlerin yorgunlugunu alıp götürüyor

müzeyyen çanta (mersin) - 6.3.2015 00:00:00

sizin sitenizden hatim okuyorum,köyünüzü çok merak ediyorum,ben öğretmenim,kısmet olursa köyünüze gelmek isterim.

SELİM TAŞKIN (İSTANBUL) - 7.9.2014 00:00:00

70'ine merdiven dayamış yaşlı baba ile onu ziyarete gelen 40lı yaşlarda ve saygın bir işi olan oğlu salonda oturuyorlardı. Hal-hatırdan, çoluk-çocuktan, havadan-sudan sohbet ettikten sonra oğlu susmuş, ayrılmanın sinyalini vermişti. O anda üzerinde oturdukları sedirin yanındaki pencerenin pervazına bir karga kondu. Yaşlı baba kargaya gülümserek biraz baktıktan sonra oğluna sordu: ‘Bu ne oğlum Oğlu şaşkın, cevapladı: o bir karga baba.’ Yaşlı baba kargaya biraz daha baktıktan sonra yine sordu: ‘Bu ne oğlum?’ Oğlu daha da şaşkın, yine cevapladı: ‘Baba, o bir karga’ Karga hâlâ pervazda, komik hareketlerle başını sağa sola çeviriyor, başını yan yatırıyor, havaya bakıyor, sonra başını yine onlara çeviriyordu. Yaşlı baba üçüncü defa sordu: ‘Bu ne?’ Oğlunun şaşkınlığı sabırsızlığa dönmüştü: ‘O bir karga baba, üç oldu soruyorsun. Beni işitmiyor musun?’ Yaşlı baba dördüncü defa da sorunca oğlunun sabrı taştı ve sesini yükseltti: ‘Baba bunu neden yapıyorsun? Tam dört defadır onun ne olduğunu soruyorsun, sana cevap veriyorum ve sen hâlâ sormaya devam ediyorsun. Sabrımı mı deniyorsun?’ Babası -yüzünde hâlâ bir gülümseme- yerinden kalktı, içeri odaya gitti ve elinde bir defterle döndü. Bu bir hâtıra defteriydi. Oturdu, sayfalarını karıştırdı ve aradığını buldu. Sevgiyle gülümsemeye devam ederek sayfası açık bir vaziyette defteri oğluna uzattı ve o sayfayı okumasını söyledi. Bugün 3 yaşındaki minik yavrumla salondaki sedirde otururken yanıbaşımızdaki pencerenin pervazına bir karga kondu. Oğlum tam 23 defa onun ne olduğunu sordu. 23 soruşunda da ona sevgiyle sarılarak, onun bir karga olduğunu söyledim. Rahatsız olmak mı? Hayır! Onun sorusunu masumca tekrar edişi içimi sevgiyle doldurdu.’ Büyüklerinize kucak dolu sevgilerinizi eksik etmeyin… Sağlıcakla.... (Selim TAŞKIN)

muhsin ulucan (orduttan) - 3.7.2014 00:00:00

Çok güzel devaminidilerim başarılar

Hüseyin Demir (İstanbul) - 1.5.2014 00:00:00

Tüm Doganyuva Köylülerinin Kandılı Hayrırlara vesile olması temennisiyle Hayırlı Kandiller

müzeyyen çelik (samsun) - 4.4.2014 00:00:00

sayfanızı hatim cüzü ararken rasladım sayfada yayınladıgınız konular ve bilgileri begendim elinize saglık.

mehtap ulucan (istanbul) - 29.1.2014 00:00:00

web sitenize üye oldum lakin köylülerimizi tıkladığımda üye olmanız gerekiyor diyor yardımcı olurmusunuz.

Hikmet OKUYAR (ŞEBİNKARAHİSAR) - 18.1.2014 00:00:00

Bir Şebinkarahisar Türküsü Söyle.. / Hikmet OKUYAR = Yanık türkülerle yanıp tüterim.. Virane damların her köşesinde. Mazlumun dostuyum dostça tutarım.. Acılı gününde ve neşesinde. = Dert ortağın kimdir diye sorsalar Bülbül derim gülüm derim gül derim, Küp dolusu altın gümüş verseler.. Arzulara köklü çözüm bul derim. = Gelinkaya eteğine yaslansam, Erenlerden akıl alsam uslansam, Dostlarıma hasret ile seslensem.. Duyanlara `yeter artık gel` derim. = Kılıçkaya gözyaşımı tut sakla, Kabarınca etrafını sor yokla, Kara Mehmet ile şafakta bekle.. Hayallerim gerçek olsun bil derim. = Muhacirler gelmiş kucak açmışız, Seferberlik olmuş candan geçmişiz, Yangında depremde zehir içmişiz.. Ele karşı şurup derim bal derim. = Tamzara `da Hasan Tahsin OKUTAN, Süleyman Dost gönül bağında yatan, Abdi Beğ bizlere özü anlatan.. Yunus `ca sevmeli gerçek kul derim. = Kırmayan dökmeyen dil aranırsa, Sağlam tutup saran el aranırsa, Aydınlığa varan yol aranırsa.. Hakk`ın yolu en hakiki yol derim. = Yıllardır ortada bir dert, bin sızı, Boşuna ağlatıp inletmen bizi. Hakkımızı verin görelim sizi.. Coşkuyla selamlar size gül derim. = Kelkit Vadisi `nde tüten ocaklar, İçinde birikmiş özlemi saklar. Bizim Hikmet şimdi netice bekler.. Ben olsam bekletmem ` Buyur al..` derim. = Hikmet OKUYAR ŞÜSİYAD Başkanı 13 Eylül 1990, Kütküt / ŞEBİNKARAHİSAR ...........

Hüsamettin Demir (ist) - 18.11.2013 00:00:00

Değerli hemşehrilerimiz Doğanyuva köyümüz DERNEK YÖNETİMİN DEN gelen bu çağrıya destek olmanızı hep birlikte Kara bahtımızı değiştirmeyi temenni ediyorum.

YÖNETİM KURULU (İST) - 18.11.2013 00:00:00

Sn Üyelerimiz ve Doğanyuva köylülerimiz bugüne kadar sizlerden Derneğimize Aidat ve yardım toplamadık (piknik hariç) altyapı çalışmalarımızı tamamladık resmi makbuzlarımızı yaptırdık. Yönetim kurulu olarak görevimizi fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz 2014 genel toplantıda detaylı bilgilendirileceksiniz çok güzel gelişmeler olacak Allahın izniyle.? Şimdi sıra sizlerde 2013 için aylık 10 tl yıllık 120 en az bu rakamlar Fazla vermek isteyenlere sınır yok web sayfamızdan yayınlayacağız kimler ödedi ne kadar.2014 bahar ayında da Aidatları toplayıp Üzerini tamamlayıp Derneğimize yer alalım diye düşünüyoruz çalışma yaptığımız 6 projeden biri sadece.- Hep dernek bir şey yapmıyor diyordunuz yönetim çalışıyor sıra siz değerli köylülerimiz de. Bölgesel sorumlu kardeşlerimize ulaşınız lütfen .Beylerbeyi Hüsamettin demir / kaynarca pendik tuzla cemil & murat Aydın/Ümraniye Çekmeköy Mehmet Ayata/Kavacık Çavuşbaşı Ahmet ulucan&M.Ali Taşkın/FSM Sarıyer Reşit paşa Hüseyin& Mehmet Demir/Okmeydanı aynalıkavak çıksalin Ömer Taşkın&Yaşar Taştan/Bayrampaşa Küçük köy Muhlis Ceyhan Ödeme yaptıktan sonra Dernek başkanına sms isim ve makbuz numarasını gönderelim lütfen 0532 204 10 34

sabri taşkın (istnbul çekmeköy) - 15.10.2013 00:00:00

sayın köylülerimizin ve töm islamaleminin kurban bayramını kutlarrım suriyede filistinde mısırdakı ve tümmüslümanların yarve yardımcısı losun sabri taşkın

HÜSEYİN DEMİR (İSTANBUL) - 31.5.2013 00:00:00

DOĞANYUVA KÖYÜ SAKİNLERİ İLGİ VE ALAKANIZA TEŞEKKÜR EDERİM.İYİ Kİ VARSINIZ HÜSEYİN DEMİR

zehra demir (şebinkarahisar anadolu imamhatip lisesi ) - 28.5.2013 00:00:00

pikhiğin fotolarını yüklememisiniz yeni dernek lolosu güzel olmuş allah yardımcınız olsun

sabri taşkın (istan çekmeköy) - 4.5.2013 00:00:00

yeni yönetime başarılar dilerim alah yardımcınız olsun

DERNEK YÖNETİMİ (ist) - 15.2.2013 00:00:00

DOGANYUVA KÖYÜ PİKNİĞİNE DAVET DERNEĞİMİZİN GENELEKSEL OLARAK DÜZENLEDİĞİ KIR ŞENLİĞİNE TÜM ÜYELERİMİZ KÖYLÜLERİMİZ KOMŞU KÖYLÜLERİMİZ DOSTLARIMIZ DAVETLİDİR.. ŞENLİK 26/05/2013 PAZAR GÜNÜ ÜMRANİYE HEKİM BAŞINDA YAPILACAKTIR, ÜYELERİMİZİN BU GÜNE DÜĞÜN NİŞAN VE BENZERİ İŞLERİNİ DENK GETİRMEMESİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR. SANATÇILARIMIZ VE DİĞER ETKİNLİKLER SONRADAN ÜYELERİMİZE BİLDİRİLECEKTİR, DOGANYUVA KÖYÜ DERNEK YÖNETİMİ

doğanyuvalı hamza (ORDUT) - 8.2.2013 00:00:00

HALİL SATICI ASKERE GİTMİŞTİR HÜSAMMETTİN ABİ BUNU YAZARMISIN HAKKARİ/YÜKSEKOVA

doğanyuvalı hamza (ORDUT) - 8.2.2013 00:00:00

HÜZÜNLÜ BİR KÖY AKŞAMINDAYIM HASRET DOLU GÖNLÜMDE BİR HANÇER GİBİ GİRER AYRILIK EFKARLIYIM GÖZLERİM DOLU DOLU BOĞAZIMDA DÜĞÜMLEMMİŞ HIÇKIRIK BİR ÇOBANIN KAVALINDAN DÖKÜLEN NAĞMELER KINALI ELLERE YAKILAN TÜRKÜLER NELER ANLETMADA NELER BİLSENİZ AH KÖY AKŞAMLARI İNSANI İŞTE BÖYLE ŞAİR EDER

pembe gül satıcı (doganyuva köyü) - 11.12.2012 00:00:00

bütün dogan yuvalıları selamlıyorum

tuğba aydın (doğan yuva) - 5.12.2012 00:00:00

tüm doslara selamlar

hüsamettin Demir (ist) - 23.8.2012 00:00:00

KİMSESİ KALMAMIŞ DAĞILMIŞ KÖYÜM. suları akmıyor kurumuş pınar bacalar yıkılmış ateşmi yanar evler viran olmuş baykuşlar konar kimsesi kalmamış dağılmış köyüm bağı vardı üzüm verirdi salkım hep büyük şehire taşınmış halkım viran etti köyü bu yanlış akım kimsesi kalmamış dağılmış köyüm para etmez tahıl karşılamaz emek köy demek sefalet açlıkmı demek bir tas çorba ah o yufka ekmek kimsesi kalmamış dağılmış köyüm tarlalar ekilmez kurumuş toprak ağaçlar kurumuş sallanmaz yaprak lakin köyüm etmiyorsun bunu hak kimsesi kalmamış dağılmış köyüm koyunlar kuzular melemez olmuş gidenler geriye gelemez olmuş yaşlılar ağlıyor gülemez olmuş kimsesi kalmamış dağılmış köyüm okul viran olmuş kırıktır camı bir zaman var idi köyümün namı cemaat yok dalgın gördüm imamı kimsesi kalmamış dağılmış köyüm Hüsamettin DEMİR.

moderetor (ist) - 24.6.2012 00:00:00

Hersene geleneksel olarak düzenlenen Doganyuva Köyünün kır gezisi coşkulu bir şekilde düzenlendi İstanbul`un derinliklerinde kaybolmamak için derneklerin ve dernekçiliğin önemine dikkat çeken Ali BAL amca, pikniklerde emeği geçenlere teşekkür etti Komşu köylerden teşrif eden köylülerimizin katılımlarıyla ve Keşkek Ağalık yarışması düzenlendi büyük bir şenlik havasında aydos ta kutlandı, konuşmalardan sonra Engin BAY Doganyuva köyü sakinlerini ve çevre köy pikniklerin den katılımlarla halaylar çekildi sonra Davul-zurna eşliğinde oyunlar oynandı,yemekler yendi,bol bol sohbetler edildi, Sabahtan Akşamakadar Bizlerle beraber olan oldukçada yorulan Ali BAL amcaya çok teşekkür ederiz. DGY MEDYA

muhlisceyhan (istanbul) - 16.6.2012 00:00:00

Tüm islam aleminin mübarek regaip kandilini kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim . Sayın doganyuva halkına Bu sene yapacagımız piknikşölenin’de yani 24 haziyranda ugurmumcu aydos ormanında bütün doganyuva halkını eksiksiz orada olmasını ve birlik beraberliğimizi pekiştirme zamanıdır şimdiden hepinize sevgi ve saygılarımı sunar allha Emanet olun aydos ta pikniktegörüşmeküzere. Muhlis CEYHAN

Hüsamettin DEMİR (İstanbul) - 16.6.2012 00:00:00

Doğanyuva El Ele 24.06.2012 PAZAR Günü Fenerbahçe Samandıra tesisleri karşısı AYDOS (5 ci kısımda) Pikniğimiz yapılacaktır Yönetime kırgın kızgın olabiliriz bu bizlerin piknik alanına gelmemizi engellemesin birileri şimdi gelmez diğerleri’de başka zamanları gelmezler bu sorun ne yazıkki yalnız bizim köyümüzde var hangi dönem olursa olsun toplumumuzun birbirin den kopmaması için ailemizle birlikte mutlaka katılalım doganyuva köyümüz öyle bir duruma geldiki cenazelerimize dahi insanlar artık gelmiyorlar bizler birbirimizi tanıdığımız halde böyleyken gelecekte çocuklarımız ne durumda olacaklardır takdirinize, pikniğimizin Hayırlara Vesile Olmasını Diler Bu Toplantının Birlik ve Bütünlüğümüzü Sağlamlaştırarak Biraz duyarlı olmamızı ve pikniğimize katılmanızı dileriz.Piknik Hakkında ki Tüm Görüş ve Düşüncelerinizi Rahatlıkla yazabileceğimiz Bu Bölümde ; Piknikte yapılmasını istediğiniz Etkinlikleri , Düzen , Nizam , İntizam gibi şeyleri Burada yazarak tartışarak Bize yakışanın En iyisini En mükemmelini yapılmasına yardımcı olmanız bakımından sizlerin düşünce ve önerilerine ihtiyacımızın olduğunun bilincinde olduğumuzu bilmenizi isteriz. www.doganyuva.com & www.kelkitvadi.com Hüsamettin Demir

hamza satıcı (şebinkarahisar) - 6.6.2012 00:00:00

Tüm akrabalarıma dostlarıma arkadaşlarıma Selamlar

zehra demir (şebinkarahisar yibo) - 5.6.2012 00:00:00

sevgili köylülerim size selamlar sunarım yeni sitemiz hayırlı olsun selam yolarım herkese layına yakışır doganyuva yapmısınız akramalarıma selam yolarım sizi köyüme beklerim

seyyit hamza satıcı (şebinkarahisar) - 4.6.2012 00:00:00

bütün doğanyuvalılara selamlar

muhlis ceyhan (istanbul) - 27.4.2012 00:00:00

dernegimizin piknigi 24 haziyran aydos piknikalanında yapılacaktır bütün doganyuva halkını ve bütün hemşerilerimizi orada bekliyoruzsaygı vesevgilerle hoşçakalın

can ceyhan (almanya) - 15.4.2012 00:00:00

üye olmak istiyorum bana yardimci olabilirmisiniz.

admin (istanbul) - 28.3.2012 00:00:00

Degerli doganyuvalı köylülerimiz köyümüzü tanıtmak için sanatçılarımızın yeni klip çıkartma arefesin de sanatçılarımızla irtibata geçerek güzel olan müzik lerle yoremizi köyümüzü tanıtmakta yarış yapmamızı arzu ve temenni ederiz.

admin (istanbul) - 28.3.2012 00:00:00

DOGANYUVA KÖYÜMÜZ`de Nurettin BAY`ın Klip Çekmesini sağlayan HASAN TAŞKIN Beye teşekkür ederiz. Umarız devamı gelir

admin (istanbul) - 28.3.2012 00:00:00

Değerli üyelerimiz web sayfamızı yenileme çalışmalarımız devam etmektedir farklı düşünce ve görüşleriniz olursa ziyaret defterimiz`den bizleri bilgilendiriniz lütfen.

ahmet bekçi (istanbul) - 2.4.2011 00:00:00

Yeni kurmuş oldugunuz veb sayfanız doganyuvalılara hayırlı olsun emeği geçen arkadaşların ellerine sağlık çok güzel bir sayfa yapmışlar benimde gezdiğim yerlerin resimlerini göremedim biraz daha detaylı resimler video yüklerseniz daha güzel olur

husamettin demir (istanbul) - 2.4.2011 00:00:00

yeni kurmuş olduğumuz portalımız umarız sorunsuz çalışır ve insanlarımızla daha rahat iletişim kurabiliriz

muhlis ceyhan (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

dernek gecemiz çamlıbahçede 03-27-2011 bütünhemşehrilerin dikkatine

İBO (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

BİRDE PİKNİK NERDE OLACAK

İBO (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

DEĞERLİ DERNEK YÖNETİMİMİZ SİZLERİ KUTLUYORUM HAYIRLI OLSUN UMARIM GÖNLÜNÜZE GÖRE İŞLER YAPARSINIZ. BİRDE BEN DERNEK YÖNETİMİNDE KİMLER VAR BİLMİYORUM YAZARMISINIZ LÜTLEN SAYGILARIMLA

şükrü taşkın (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

ÖNEMLİ DUYURU DERNEĞİMİZ PİKNİĞİ 05.HAZİRAN.2011 TARİHİNDE YAPILACAKTIR. LÜTFEN DÜĞÜN NİŞAN GİBİ ORGANİZASYONLARI BUNA GÖRE YAPARSANIZ MEMNUN OLURUZ. BAŞKAN

şükrü taşkın (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

aygı değer benim herşeyin en güzeline layık köylülerim 2011-2012 yılları arasında yepyeni bir sayfa açmış bulunmaktayız. Geçmişteki olanlardan ders çıkararak önümüzdeki birlik beraberliğimiz için güzel günlere bakıyoruz. Umarımki bu konuda duyarlı olup köyümüz için yanımızda olursunuz. YÖNETİM OLARAK sizlerden istirhamım şu ki lütfen etkinliklerimiz ve toplantılarımıza katılmanız bizlere güç verecek ve daha azimle çalışmamızı sağlayacaktır. Bu vesile ile şahsım ve yönetim kurulum adına saygı ve sevgilerimi sunuyorum.BAŞKAN

hasan (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

arkdaşlar hepsinden allah razı olsun bütün köylerin sitesinden bizim site daha güzel evet eksikleri var ama bukadarda eleştirmeyelim adamlara ayıp olmuyormu

hahahahhh (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

İtfaiye geldimi kardeş site yönetimine söyleyelim de gelsinler bay demir korkmasın hahaaaa

kot begüm (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

adminlerin nere gittiklerini ben biliyorum söyleyimmi ? sitede yangın çıkmış korkup kaçmışlar birdahada mahalleye uğramamışlar

hlf (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

hemşerim yok köyümüzdeki insanlar bukadar ))))

ydg (istanbul) - 26.3.2011 00:00:00

admin kardeşler kusura bakmayınız bende eleştiri yapacam bizim köyün büyük insanları bukadarmıdır neden herkesi siteye koymuyorsunuz

Sen de Yaz
YukariCik